DOLNÍ BORY - HATĚ
Stručná charakteristika lokality
Lokalita leží asi 8 km s. od Velkého Meziříčí a 1,5 km z. od obce Bory, v lese nad údolím potoka Babačky v místě zvaném Hatě Zde lze nalézt v lese zbytky po těžbě živce a nad údolím Oslavy pak zbytky hald. Přístup z obce je po polní cestě (cca 1 km), která postupně přechází v lesní cestu. V minulosti zde probíhala rozsáhlá těžba živce a křemene a byla možnost sbírat na rozsáhlých haldách, které jsou dnes rekultivované a zalesněné. Nicméně sběr minerálů je stále s obtížemi možný a nadějný.
Lokalita Dolní Bory – Hatě reprezentuje nejdůležitější pegmatitové žíly borského granulitového masivu. V oblasti západně od Borů byly některé těženy až do roku 1972. Největším ověřeným pegmatitovým tělesem je žíla Oldřich. Většina mocnějších pegmatitových žil je výrazně diferencovaná, se zhruba symetricky zonální stavbou. Od okraje najdeme zóny středně až hrubě zrnitého pegmatitu, hrubě zrnitého písmenkového pegmatitu a v centru žíly pak blokovou zónu z K-živce a křemene. Mocnost této zóny dosahuje místy až 20 metrů a obsahuje časté dutiny značných rozměrů, vyplněné krystaly záhněd, kříšťálů a K-živců. Metasomatická albitová zóna tvoří hnízda na hranici písmenkové a blokové zóny a je tvořena albitem, muskovitem, křemenem, turmalínem, sekaninaitem, andalusitem a granáty.
Turmalín skoryl je jedním z nejčastějších akcesorických minerálů, tvořící až 20 cm dlouhé krystaly. Sekaninait byl na této lokalitě popsán jako nový minerál (Staněk a Miškovský, 1975) a tvoří krátce sloupcovité, kónické, až 70 cm dlouhé krystaly, modré až fialové barvy. Hojným minerálem je také andalusit růžové až fialkové barvy, který zde tvoří sloupcovité krystaly zarostlé do živce a křemene, případně bohaté srůsty těchto krystalů. Občas obsahuje zarostlá zrna modrých korundů. Krystaly granátu almandinového složení jsou známy ze žíly Oldřich zarůstající do křemene nebo albitu. Na puklinách živce byl místy hojný ilmenit, po jehož odstranění šlo na vzorcích objevit krystalky monazitu.
Na lokalitě se vyskytly také sulfidy. Běžnější byl stříbrošedý löllingit a krystalovaný pyrit. Méně časté jsou arzenopyrit, markazit, chalkopyrit a sfalerit.
Z dalších minerálů lze jmenovat igelit, scorzalit, zveselit, triplit, trifylín, sarkopsid, autunit, torbernit, diaspor, anatas apod. Celkem bylo na lokalitě popsáno 81 minerálů, čímž se lokalita řadí k nebohatším nalezištím u nás.
Moje zkušenosti s lokalitou
Na lokalitu jezdím přibližně od roku 2003. Věnoval jsem se převážně povrchovým sběrům spojeným s drobným kopáním na zalesněných haldách a s jistým úspěchem se mi dařilo řadu zdejších minerálů v obstojných ukázkách nalézt. Ve výkopech ve svahu na zalesněné haldě šlo sbírat především paprsčité skoryly, metakrysty andalusitu, růženíny a menší krystaly sekaninaitu. Dále pak velké shluky muskovitu, případně jeho hrubě lupenité agregáty o velikosti krystalů do 10 cm. Na dvou vzorcích křemene s drobným andalusitem jsou zarostlé akumulace stříbřitého löllingitu. Vpravo od lesní cesty napříč Hatěmi pod zalesněnou haldou se daly vykopat slušné vzorky s ilmenitem a monazitem. Na ojedinělém balvanu byly rovněž granáty zarostlé do křemene s biotitem. Později jsem měl možnost sbírat na žíle č. 4, kde byly k nalezení pěkné skoryly a andalusity v živci, případně drobné krystalky autunitu v dutinkách živce.
Současné možnosti sběru
Lokalitu dnes představuje rozsáhlá, avšak rekultivovaná a zalesněná halda, která je však na řadě míst rozkopaná od sběratelů. Při troše štěstí a vynaloženém úsilí lze však stále řadu zdejších minerálů v ukázkách proměnlivé kvality vykopat. Část mé sbírky pochází právě z těchto povrchových sběrů.
Nalezené minerály
albit, almandin, andalusit, autunit, ferogedrit, ilmenit, löllingit, monazit, muskovit, růženín, sekaninait, skoryl
Obrazová příloha
Situační mapka lokality s vyznačení zájmové oblasti u Dolních Borů
Andalusit, Muskovit - Dolní Bory, Hatě, r. 2005, 11 x 8 cm (sbírka J.S.)
Monazit - Dolní Bory, Hatě, r. 2005, krystaly do 5 mm (sbírka J.S.)
Dostupná a citovaná literatura
Duda J. (1986): Pegmatity v borském granulitovém masivu. – Sbor. Geol. Věd, Lož. geol., 27, 157 – 202. Praha.
Staněk J. (): Minerály Borů a Cyrilova u Velkého Meziříčí. -
Staněk J. (1991): Parageneze minerálů pegmatitových žil z Hatí u Dolních Borů na západní Moravě. – Acta Mus. Mor., Sci., Nat., LXXVI, 1 - 2, 19 – 49.