DŘÍNOVÁ
Stručná charakteristika lokality
Lokalitou je činný kamenolom, který se nachází zhruba 1 km vzdušnou čarou od Předklášteří u Tišnova. Je založen na vrchu Dřínová sousedícím s vedlejší Květnicí a je dobře viditelný ze silnice z Předklášteří do Štěpánovic (směr Nedvědice). K lomu se dostaneme pohodlně autem po silnici z Tišnova směr Lomnice. Ihned za obcí Lomničkou odbočíme doleva a po asfaltové komunikaci podél Květnice dojedeme po ca 1 km přímo k bráně do lomu. Pro vstup do lomu je za normálních okolností potřeba povolení vstupu. Nejlépe na lokalitu vyrazit v neděli, kdy se zde zpravidla nepracuje.
Spodní patra lomu jsou tvořena tzv. svrateckou rulou, kterou pronikají žíly aplitu. V jejich nadloží jsou devonské vápence květnického vývoje. Na ně pak ve svrchních partiích lomu nasedají fylity, které jsou místy značně grafitické. Všemi horninami pronikají hydrotermální fluorit-barytové a karbonátové žíly, které jsou nositelem zdejší mineralizace. Ve vápencích, které jsou více či méně metamorfované, jsou žíly nejmocnější (až 1 metr).
Starší fázi mineralizace tvoří hrubě zrnitý, žilný kalcit, přičemž v dutinách se vyskytují jeho krystaly skalenoedrického typu do velikosti až 10 cm. Běžně však v rozmezí 1-5 cm. Na ně nasedají menší krystaly tzv. „dělového“ typu. Kalcity bývají často zbarveny oxidy manganu a železa do různých odstínů hnědé a červené barvy. Baryt bývá růžové až červené barvy, ve fylitech pak bělavý. V dutinách tvoří tabulkovité, lupenité a vějířovité drúzy krystalů. Na žilách se také vyskytuje fluorit v zrnitých žilkách žluté barvy. V dutinách se pak objevují jeho krychlové krystaly o hraně až 2 cm. Bývá však často rozpraskaný nebo roztoky zcela vyloužený. Nejmladším minerálem na lokalitě je aragonit, který se vyskytuje zejména ve fylitech na kontaktu s vápenci a tvoří bílé povlaky z radiálně uspořádaných jehlic, vzácněji drúzy jehlicovitých krystalů do 1-2 cm. Žilná mineralizace je doprovázena akcesoricky sulfidy, mezi něž patří pyrit, chalkopyrit a galenit. Krystaly pyritu musely v minulosti dosahovat i zajímavých rozměrů, jelikož ve své sbírce chovám několik limonitizovaných krystalů pyritu a jejich srostlic o velikosti hrany do 1 cm. Velmi vzácně byl objeven také malachit v tenkých povláčcích a jehličkách vznikající větráním chalkopyritu. V dutinách Mn-ankeritu krystaluje goethit, který tvoří pěkné chomáčky kovově lesklých jehliček do velikosti několika milimetrů.
Moje zkušenosti s lokalitou
Na lokalitě jsem sbíral prvně v roce 1999. Většinu ze zdejších v literatuře popisovaných minerálů se mi podařilo najít. Nejlepší nálezy v mé sbírce pocházejí z let 2002-2004, kdy se z dutin na vrchní etáži lomu dobývaly pěkné, velké drúzy lupenitých barytů a skalenoedrických kalcitů. Velice zajímavý byl rovněž nález dutiny s několikacentimetrovými kůrami paprsčitého, zeleného kalcitu, které byly pokryty vrstvou rovněž paprsčitého bílého aragonitu. Ukázkový vzorek je k vidění ve fotoalbu z mé sbírky. Za zmínku jistě stojí také nález drobných drúzek fialkového ametystu, případně kříšťálu, narostlých na kalcitové žilovině.
Současné možnosti sběru
Naposledy jsem lokalitu navštívil v květnu 2016. Jednotlivá lomová patra, tak jak jsem je evidoval naposledy v r. 2005, jsou odtěžena. Nyní probíhá intenzivní těžba v jámě zahloubené ve spodní části lomu, kde je těženo skalní podloží devonských vápenců bez přítomnosti karbonátových žil, které byly nositelem zdejších minerálů. Nicméně nejsou do budoucna vyloučeny překvapivé nálezy pro tuto lokalitu nových minerálů. Na vrcholu Dřínové nad původním lomem probíhá skrývka fylitových vrstev a byly odkryty polohy vápenců a kvarcitů s hojnými prožilky barytu, občas s dutinami vyplněnými krystalovaným barytem, méně kalcitem a fluoritem. Do budoucna s postupující těžbou předpokládám další zajímavé nálezy.
Nalezené minerály
Mn-ankerit, aragonit, baryt, fluorit, goethit, kalcit, křemen (kříšťál, ametyst, záhněda), limonit, siderit
Obrazová příloha
Situační mapa lokality - lom je označen červeným kruhem
Kamenolom na vrchu Dřínová, r. 2008
Kalcit skalenoedrického typu z dutin na vrchní etáži lomu, r. 2004, 10 x 9 cm (sbírka J.S.)
Baryt lupenitý z dutin na vrchní etáži lomu, r. 2004, 10 x 8 cm (sbírka J.S.)
Aragonit "železný květ" z kontaktu fylitů s mramory, r. 2003, 18 x 11 cm (sbírka J.S.)
Dostupná a citovaná literatura
Dolníček Z., Buriánek D. (1997): Hydrotermální mineralizace v lomu Dřínová u Tišnova. – Acta Mus. Moraviae, Sci. Geol., 82, 33-43.